środa, 23 marca 2011

Nie zapomnij założyć rękawic motocyklowych.

Obecnie przeciętnemu fanowi dwóch kółek nie trzeba tłumaczyć potrzeby zakładania rękawic motocyklowych podczas jazdy. To jest w zasadzie już norma. Szczególnie wśród posiadaczy trochę większych motorów od skuterka. Ale jednak warto przypomnieć kilka ważnych powodów dla których zakładamy rękawice. I nie chodzi mi tu bynajmniej o to, że lepiej się wtedy wygląda.

Zimne dłonie i palce

 

W sezonach zimowym i jesiennym zakładanie rękawic wydaje się byc oczywiste - nie da się bez nich jeździć - jest tak zimno. Ale również i w pozostałych porach roku, gdy jeździmy przy większych prędkościach jest bardzo zimno w dłonie. Jakie to może mieć skutek?

Każdy kto kiedykolwiek mając zimne ręce próbował np. pisać na klawiaturze komputera lub robił cokolwiek co wymaga równie wielkiej precyzji w dłoniach doskonale wie jak ciężko jest to wykonać kiedy są one zimne. Palce są jakby drętwe i nie chcą nas słuchać.

 

A jakie to ma konsekwencje podczas jazdy na motorze? Otóż ma to szczególne znaczenie podczas naciskania na hamulec ręczny. Załóżmy, że jedziesz np 100 km na godzinę, podczas sporego natężenia ruchu, w sznurze aut to często decydujesz się na wyprzedzanie jakiegoś auta, a potem szybko starasz się wychamować przed kolejnym. Ciepłe i rozgrzane dłonie w rękawicach powodują, że nie masz problemów z dokładnym naciśnięciem na hamulec ręczny i wykonaniem hamowania. Przy zimnych rękach możesz najzwyczajniej w świecie nie mieć wystarczająco dobrego czucia. A czym to się może zakończyć to bardzo łatwo sobie wyobrazić…



Mokre dłonie

 

Rękawice zapobiegają poceniu się rąk a także co się z tym wiąże poceniu się uchwytu kierownicy motocykla. Chociaż wewnątrz rekawic dłonie mogą być nawet mokre jednak na zewnątrz uchwyt od kierownicy jest suchy. A to daje lepszą przyczepność.

Załóżmy że jedziesz autostradą 100 lub 140 km na godzinę. Dłonie są spocone bo nie masz rękawiczek. Nagle chcesz zmienić pas. Zaciskasz ręce na kierownicy i zaczynasz skręcać. Wtedy dłoń ześlizguje ci się z uchwytu kierownicy i zamiast na drugi pas zmierzasz wprost pod prąd przeciwnego pasa ruchu albo do rowu. Nieciekawa perspektywa. Przy tak dużych prędkościach prawdopodobnie zabraknie ci czasu, na dobrą reakcję i skorygowanie kierunku jazdy. Dlatego staraj się nie dopuszczać do jazdy z mokrymi dłońmi.

Poważne urazy rąk podczas upadku.



Kiedy jesteśmy mali pierwszą reakcją na upadek jest podstawienie dłonie pod siebie, albo przed siebie. I ten odruch pozostaje nam już na zawsze. Niestety podczas upadku z motocykla to może skończyć się poważniejszymi urazami i złamaniami. Jazda z rękawicami motocyklowymi może tutaj znacząco ograniczyć te negatywne dla rąk skutki upadku z motocykla.





o Autorze

Akcesoria na Motor-Way.pl



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

środa, 16 marca 2011

Jak dbać o skórzane akcesoria motocyklowe?

Popularne skórzane akcesoria motocyklowe, takie jak sakwy i piórniki są wytwarzane z różnego typu i różnej jakości skóry. Niezależnie jednak od tego z jakiej skóry są wytworzone o wszystkie trzeba odpowiednio zadbać. Dobra pielęgnacja wydłuża życie skóry oraz dba o jej wygląd.


Reguła dbania o stan skóry dzieli się zasadniczo na cztery główne etapy: mycie, regeneracja, polerowanie oraz ochrona.



Jakkolwiek zanim zaczniemy jakieś działania, musimy zawsze zadbać o to, by wszystko wykonywać w wystarczająco dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przyczyną tego są problemy, jakie powodują niebezpieczne związki chemiczne, które znajdują się w popularnych środkach używanych do czyszczenia.



Pierwszy etap - czyszczenie. Wybierz płyn czyszczący dobrej jakości, taki, który nie będzie stwarzał niebezpieczeństwa dla koloru skóry z której zrobione są twoje sakwy. Jeśli płyn do czyszczenia jest zbyt silny nie tylko byłby zagrożeniem dla oryginalnego koloru skóry, ale również mógłby osłabić materiał, z którego są uszyte szwy. Najlepiej również użyć odpowiednich ściereczek – te do mycia nubku i zamszu sa najbardziej odpowiednie.

 

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry sakw jest regeneracja. Regeneracja nie musi być przeprowadzana regularnie, natomiast wykonywana w jakichś odstępach czasu jest pewnym sposobem, żeby utrzymać nasze sakwy motocyklowe w bardzo dobrym stanie. Sam proces ten polega zasadniczo na naoliwianiu skóry sakw.



Etapem trzecim jest polerowanie. Przeprowadza się je po to by sakwy świetnie wyglądały. Kiedy wybierasz środek do polerowania upewnij się, że nie zatka porów skóry. To spowodowałoby, że byłaby ona sucha.



Czwarty i ostatni punkt podczas pielęgnacji skóry sakw to zastosowanie odpowiedniej bariery przeciw wilgoci. Bariera taka zablokuje pory skóry przed dostępem deszczu - to przyczyni się do tego, że będziemy dłużej cieszyć się naszymi sakwami i piórnikami motocyklowymi.





o Autorze


Autor artykułu współpracuje z motocyklowym sklepem internetowym Motor-way.pl. Głównym tematem jego zainteresowania jest odzież na motocykl, oraz sakwy skórzane, kaski motocyklowe, rękawice motocyklowe i inne...



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW